Strona główna » Na czym polega badanie efektywności inwestowania?

Na czym polega badanie efektywności inwestowania?

badanie efektywności inwestowania

Obecnie jedną z bardziej opłacalnych inwestycji jest inwestycja w mieszkanie na wynajem. Kupując, a następnie wynajmując mieszkanie o powierzchni od 35 do 40 metrów kwadratowych w dużym mieście i w dobrej lokalizacji można liczyć na nawet 5% zysk w skali roku.

Zanim jednak zainwestuje się wszystkie swoje oszczędności w nieruchomość, warto zbadać efektywność inwestowania, czyli inaczej obliczyć jego rentowność. Aby wiedzieć, jaki zysk przyniesie zakup i wynajmowanie nieruchomości trzeba przygotować koszty jej zakupu i utrzymania, oraz swój szacunkowy dochód w skali roku, a następnie podzielić roczny dochód netto z nieruchomości przez jej wartość. Na dochód z nieruchomości składają się:

  • cena nieruchomości,
  • koszty podatku,
  • koszty remontu,
  • suma kosztów miesięcznych,
  • suma kosztów rocznych,
  • opłaty administracyjne,
  • opłaty za wodę, gaz i prąd,
  • koszty ubezpieczenia nieruchomości.

Istnieją dwa rodzaje rentowności inwestycji w nieruchomość, a co za tym idzie, dwa rodzaje badania efektywności inwestowania. W pierwszej kolejności sprawdza się zatem ROI, czyli wskaźnik zwrotu z inwestycji, a następnie oblicza ROE, będący zwrotem faktycznie zainwestowanych środków. Sprawdź w naszym wpisie, jak je wyliczyć.

W jaki sposób oblicza się wskaźnik Return on Investment, czyli ROI?

Aby obliczyć wskaźnik rentowności ROI należy roczne przychody z najmu podzielić przez zainwestowane pieniądze i wynik pomnożyć przez 100 procent. Pamiętać przy tym należy, że roczne przychody to przychody z najmu z wyłączeniem wszelkich opłat. Warto także zdać sobie sprawę, że do ceny rynkowej zakupu mieszkania trzeba dodać koszty jego remontu i jego urządzenia; ich suma dopiero będzie stanowić całą sumę pieniędzy, zainwestowanych w mieszkanie.

Jak oszacować Return on Equity, w skrócie ROE?

Znając wartość współczynnika ROI możemy przystąpić do obliczenia współczynnika ROE, czyli wartości, jaką faktycznie można zarobić na zainwestowanych pieniądzach. Obliczenie ROE będzie potrzebne zwłaszcza wtedy, gdy nieruchomość częściowo finansowana jest środkami z kredytu. ROE oblicza się w następujący sposób. Do wkładu własnego, czyli procentowej wartości nieruchomości, dolicza się comiesięczną ratę kredytu. Następnie od sumy za wynajem w skali roku odejmujemy raty kredytu. Otrzymaną wartość dzielimy przez wkład własny, koszty remontu i prowizję od kredytu. W moim biurze otrzymacie Państwo nie tylko wycenę nieruchomości, lecz również, w ramach wykonywanej usługi, przeprowadzę badanie efektywności inwestowania w nią. Dzięki temu będziecie mieli Państwo pewność, że Wasza inwestycja będzie opłacalna i rentowna.