Strona główna » Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

wycena nieruchomości

Kiedy chcemy kupić lub sprzedać nieruchomość – dom, mieszkanie czy działkę – może być potrzebne wykonanie operatu szacunkowego, czyli wyceny nieruchomości. Będzie ona potrzebna także do kredytu hipotecznego i innych formalności. Wyceny takiej dokonuje doświadczony rzeczoznawca majątkowy. Ile kosztuje taka usługa? Sprawdźmy.

Wycena nieruchomości – szacunkowe koszty

Cenniki rzeczoznawców majątkowych nie są z góry narzucone, dlatego cena usługi wyceny nieruchomości może się różnić w zależności od województwa, rodzaju nieruchomości, terminu wyceny, a nawet doświadczenia rzeczoznawcy czy wartości domu bądź mieszkania. Średnie ceny w różnych regionach Polski dają nam jednak wgląd w szacunkowe koszty takiej usługi:

  • wycena działki budowlanej: ok. 500-800 zł;
  • wycena domu jednorodzinnego: ok. 600-1200 zł;
  • wycena domu wielorodzinnego: od 1500 zł;
  • wycena mieszkania: ok. 350-500 zł;
  • wycena gruntów rolnych: ok. 500-700 zł.

Najlepszym sposobem na poznanie dokładnej ceny będzie skontaktowanie się z doświadczonym rzeczoznawcą majątkowym i prośba o szczegółową wycenę w oparciu o wielkość czy rodzaj nieruchomości.

Co powinna uwzględniać wycena nieruchomości?

Dobrze wykonany operat szacunkowy, czyli wycena nieruchomości, powinien uwzględniać takie kwestie jak: źródła danych o nieruchomości, informacje z ksiąg wieczystych, cel wyceny nieruchomości, opis stanu nieruchomości, jej przeznaczenie oraz finalnie obliczenie wartości. Istotne jest także, aby w takiej wycenie znalazła się informacja o metodzie zastosowanej przy wykonywaniu operatu szacunkowego. Najpopularniejsze metody opierają się na podejściu porównawczym i polegają na porównaniu wartości rynkowej wycenianej nieruchomości z innymi podobnymi nieruchomościami. Stosuje się także metodę korygowania cen średnich oraz analizy statystycznej rynku. Otrzymana wycena jest zatem wartością rynkową nieruchomości, co nie oznacza, że musi być równoznaczna z ceną jej sprzedaży bądź zakupu.